Кафедра оториноларингології з офтальмологією Полтавського державного медичного університету організована в 2015 р.
Завідувача кафедри – к.мед.н. Безега М.І.
ОТОРИНОЛАРИНГОЛОГІЯ

С.М. Компанієць
В.А. Ратнер
А.П. Колібаба
З.М. Грекова
Історія кафедри оториноларингології нерозривно пов’язана з історією становлення навчального закладу. Початком його формування була ситуація, що утворилась в медицині наприкінці XIX сторіччя.
Зуболікарська допомога хворим не надавалася через відсутність кадрів, бо їх не готували ні в Росії (до 1881 р.), ні в Україні (до 1900 р.). У зв'язку з цим видатним хірургом того часу М. В. Скліфосовським на VI з'їзді природознавців і лікарів була обґрунтована пропозиція про необхідність підготовки зубних лікарів з вищою медичною освітою на медичних факультетах університетів. Але тільки після першої світової війни вирішення питання про підготовку лікарських кадрів стоматологів, здатних надавати кфаліфіковану спеціалізовану допомогу, почало набувати реальних рис.
30 вересня 1921 р. колегія Укрголовпрофосу прийняла рішення про створення одонтологічного факультету у складі Харківської медичної академії та проведення відповідних організаційних заходів, а також про набір студентів та науково-педагогічних кадрів. 8 листопада 1921 р. на засіданні малої колегії Укрголовпрофосу було прийняте рішення про перетворення Харківської медичної академії у медичний інститут із двома факультетами: медичним та одонтологічним.
Права одонтологічного факультету успадкував із 1931 р. Харківський стоматологічний інститут, з 1967 р. - Полтавський медичний стоматологічний інститут, а з 1994-го - Украінська медична стоматологічна академія. У своєму становленні та розвитку Украінська медична стоматологічна академія пройшла тернистий шлях, який умовно можна поділити на шість періодів: перший - з моменту організації одонтологічного факультету при Харківській медичній академії (1921 - 1931); другий - з моменту перетворення факультету в самостійний Харківський стоматологічний інститут (1931 - 1941); третій - період евікуації у м. Фрунзе (Киргизська РСР) і його функціонування як факультету Киргизського медінституту (1941 - 1944); четвертий - реевакуація у м. Харків після його звільнення від німецько-фашистських загарбників, відновлення баз підготовки кадрів і подальший розвиток наукових досліджень (1944 - 1967); п'ятий - переведення у м. Полтаву і перетворення його у Полтавський медичний стоматологічний інститут (1968 - 1993); шостий - з 1994 р., від перетворення інституту в Українську медичну стоматологічну академію.
У 1922 році оториноларингологія була введена в програму викладання медичних ВУЗів як обов'язковий предмет. З цього часу кожен студент-медик за час навчання в академії одержує основні практичні відомості та практичні навички по даній спеціальності.
Видатною подією в розвитку отоларингології в Харківському медичному стоматологічному інституті стали вибори завідувача кафедри оториноларингології заслуженого професора Соломона Марковича Компанейца, який керував кафедрою з 1930 по 1941 рік. Його капітальна монографія – дисертація, яка вийшла під назвою "К вопросу о частоте притворной глухоты среди пострадавших от несчастных случаев и о методах ее обнаружения". С. М. Компанейцю належить ряд монографій і підручників. Він був засновником і незмінним редактором першого періодичного виданих видавництва "Журнала ушных, носовых и горловых болезней". В 1939 році ним був скликаний 1-й Український з'їзд оториноларингологів, він був редактором капітального керівництва "Хвороби вуха, горла, носа". С. M. Компанейцем була організована школа спеціалістів оториноларингологів.
Після нього до 1953 року кафедрою оториноларингології завідував доцент В. А. Ратнер.
З 1953 року на посаді завідувача кафедри був затверджений доцент А. П. Колібаба. Під його керівництвом на кафедрі були розроблено методики інтрамуральної анестезії та блокади гортані, запропоновано багато видів пластичних операцій та варіанти лікування фонастеній. Доцент А. П. Колібаба учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений орденом "Красной Звезды" та медаллю "За перемогу над Германією".
В 1964 році на посаду завідувача курсом ЛОР-хвороб Харківського медичного стоматологічного інституту була призначена по конкурсу Грекова Зінаїда Максимівна. Тема її кандидатської дисертації "Комплексне лікування папіломатозів у дітей".
З 1984 року на посаду завідувача курсу був обраний доктор медичних наук, професор Безшапочний Сергій Борисович, а з 1987 році цей курс реорганізовується в кафедру.
ОФТАЛЬМОЛОГІЯ
профессор Д.Г.Плюшко
В 1931 році на базі Харківського науково-дослідного інституту очних хвороб ім. проф. Гіршмана була відкрита кафедра очних хвороб Харківського стоматологічного інституту. Першим завідувачем кафедри був проф. Н.Е.Браунштейн (1931-1941р.). То був період становлення кафедри, період підготовки кадрів та укріплення матеріально-технічної бази. В наступні роки харківського періоду розвитку кафедри її послідовно очолювали: член-кор. АМН СРСР, професор І.І.Меркулов (1944-1946р.), доцент О.І.Натансон (1946-1953р.), доцент В.В.Виноградов (1953-1958р.), доцент М.І.Меркулова (1968р.). За ці роки співробітниками кафедри підготовлено не одне покоління лікарів, які брали саму активну участь в ліквідації трахоми, в зниженні очного травматизму, в ранньому виявленні глаукоми. Завдяки професору І.І.Меркулову кафедра та інститут ім. проф. Гіршмана стали ведучою школою розвитку нейроофтальмології в країні, а також в зниженні очного травматизму, становленні онкоофтальмології. Із цієї чудової школи вийшли відомі вчені, які потім очолили кафедри очних хвороб інших вузів країни (проф. О.І.Дашевський, проф. Ю.М.Богданович, проф. Р.І.Радзиховський).
В 1967 році разом з інститутом кафедра очних хвороб переводиться в Полтаву, де спочатку курс очних хвороб читала доцент М.І.Меркулова, а пізніше кафедру очолила проф. А.І.Бикова (1968-1973р.). В цей час в інституті був відкритий лікувальний факультет і роль кафедри як клінічної дисципліни різко підвищилась. Був організований студентський науковий гурток. Із числа гуртківців через клінічну ординатуру та аспірантуру готувались офтальмологи і викладачі.
В 1973 році кафедру очолив доцент Г.Д.Жабоєдов (1973-1975р.), а з 1975 по 1995 роки - професор Д.Г.Плюшко, який ввів у практику офтальмології мікрохірургічні операції, оперативне лікування відшарування сітківки, лікувальну кератопластику.
Полтавське наукове товариство офтальмологів у 1991 році.
Завдяки його зусиллям розпочалася наукова робота кафедри - із числа молодих вчених готувалися наступні співробітники Собко К.Г., Воскресенська Л.К., Безкоровайна І.М., Максимук О.Ю. З 1996 по 2009 рік кафедру очолювала професор Л.К.Воскресенська. В 2009-2012р. курс офтальмології перебував у складі кафедри оториноларингології під керівництвом проф. С.Б.Безшапочного.
В 2012р. наказом ректора академії проф. В.М.Ждана проведена реорганізація ряду кафедр, в т.ч. організована кафедра офтальмології з дитячою хірургією (зав. кафедрою, д.мед.н. Безкоровайна І.М.).
У 2015 році курс офтальмології приєднано до кафедри оториноларингології та сформована кафедра "Оториноларингології з офтальмологією" під керівництвом проф. С.Б.Безшапочного.
У 2022 році завідувачем кафедри призначено к. мед. н. Безегу Михайла Івановича.
На сьогодні кафедра перетворилась в зміцнілий колектив висококваліфікованих наукових співробітників.
У 2025 році на базі кафедри розпочали роботу курси спеціалізації за фахом "Дитяча отоларингологія".